Музика на уроці

          Демонстрація музичних творів

 Навчання літератури  потребує особливо глибокого осмислення духовної цінності та поетики художніх творів, літературних явищ і фактів у контексті української і світової культури, зокрема вивчення літературних творів у зв’язках із музикою та іншими видами мистецтва.

   Проблема стану мистецької  освіти в навчальному закладі є вічною проблемою. Розв'язання її залежить від трансформації всієї системи гуманітарної освіти, навчання і виховання. У реалізації цього складного процесу українська література може виконувати інтегрувальну роль, формувати в учнів систему художнього мислення. Під час вивчення мистецтва слова суміжні види образотворчості (музика, живопис, графіка, скульптура, театр, кіно) впливають на різні сфери сприймання і створюють додаткові можливості для художнього розвитку особистості.

  Відчуття і сприймання, як відмічають психологи, в пізнанні оточуючої дійсності відіграють головну роль, тому що дають до 80% інформації про оточуючий світ. Зорові і слухові сприйняття, які здійснюються завдяки творам суміжних мистецтв, роблять більш доступними пояснення педагога, допомагають учням конкретніше уявити літературних героїв, обстановку, що зображується в творі, глибше зрозуміти умови життя письменників, їх світоглядні позиції і т.ін.

 

«Не Моя» — третій студійний альбом українського гурту «Kozak System», представлений 30 березня 2018 року. Перед виходом платівки гурт представив однойменний сингл, за основу якого було взято твір Василя Симоненка «Ну скажи, хіба не фантастично» з певною адаптацією. Кожна людина в поезії Василя Симоненка – це незбагненна, таємнича особистість. І найдивовижніше, найфантастичніше, що вона вміє робити – це кохати.

     Поет помер надто передчасно у віці 28 років, тому поезія, написана за рік до загибелі, сприймається особливо філософськи:
Як це все буденно!
Як це звично!
Скільки раз це бачила Земля!
Але ми з тобою...
Ми не вічні,
Ми з тобою просто – ти і я...
      Ці поетичні рядки та їх музичне втілення можна використати у процесі вивчення біографії поета.

У 2001 році гурт “Скрябін” взяв участь у проекті “Кобзар. Нові акценти”. У диск увійшло 14 пісень на слова Шевченка, виконані відомими українськими виконавцями. Андрій Кузьменко виконав піснюМені однаково


Христина Соловій  "Стежечка" 
(офіційний саундтрек до фільму" Крути 1918")
Слова: Іван Франко, збірка "Зів'яле листя", авторська адаптація: Христина Соловій





                                       "Вечірнє сонце" -  BRUTTO


Слова: Ліна Костенко

        Лірична героїня вдячна за кожен прожитий день: «Вечірнє сонце, дякую за день!». Часто людина не помічає краси навколишнього світу, а поетеса показує, що потрібно вміти бачити прекрасне у найнепримітніших речах. У своїй любові до всього сущого вона ніби зливається з природою, стає гармонійною й невід’ємною її частиною...


Сергій Василюк разом зі своїм гуртом “Тінь сонця” створили пісню на вірш Стуса “У цьому полі, синьому, як льон”




У 2016-му гурт Фіолет випустили міні-альбом на вірші українських класиків. Знайшлося місце на платівці і Стусу та його віршу
 «Напевне, так і треба»

                           Pianoбой – “Я сів не в той літак”

Чи може вірш, написаний у 1965 році, зазвучати сучасно і захопити кожного, хто його чує? Гурту Pianoбой вдалося переспівати вірш Миколи Вінграновського так, що вимикати композицію зовсім не хочеться. Клавіші, потужний вокал і контрастні звуки оживили твір українського поета, хоч він був написаний у середині минулого століття.

Коли поет писав “Я сів не в той літак”, він був у пошуку власного шляху самовираження, тому його вірші були то м’якими, то надто різкими.

Уся збірка “Сто поезій”, до якої входить цей вірш, була написала тоді, коли Вінграновський експериментував і пробував писати твори у різних формах.


                                                   O.Torvald – “Це ти”

        O.Torvald теж зважився переспівати вірш Миколи Вінграновського. Романтична поема “Це ти” про важкі муки кохання вдало лягла на рокові ноти і перетворилася на справжній крик поета та гурту. Голос Жені Галича змушує вслуховуватися у кожне слово з вірша.

Цей трек O.Torvald написав спеціально для проекту “Місяць Миколи Вінграновського”.


Іван Франко

Один в каное – “Човен”

Навіть не дивно, що гурт “Один в каное” обрав саме вірш “Човен”. Ні, учасники гурту не вишукували твір годинами, щоб між ними і назвою вірша можна було знайти зв’язок. “Човен” музиканти знайшли випадково, і усього за кілька хвилин.


Богдан Лепкий

Океан Ельзи – “В твоїх очах я небо бачу”

Українські музиканти не оминули і Богдана Лепкого. Поет написав понад 80 різних творів, один із них вирішив поєднати із музикою легендарний український гурт “Океан Ельзи”. Легкий вірш “ОЕ” перетворили у справжній сплеск почуттів, вдало поєднавши із клавішним та гітарним соло.


Біла Вежа вдихнула друге життя в вірш Василя Симоненка " Виростеш ти, сину", перетворивши його в чудову патріотичну баладу. 

У 2014 році музиканти отримали дозвіл на використання твору класика української літератури від онучки поета Мирослави Симоненко. Створення музики було справою непростою та відповідальною. Наприкінці 2014 пісня була готова і представлена публіці в рамках акустичної програми. На повторному виконанні під час концерту «Симфонія миру» композиція зірвала овації залу.








Немає коментарів:

Дописати коментар

                       Шановні колеги, учні,  батьки!       Щиро вітаю Вас з початком нового навчального року!         Зичу добра та миру, н...